Přípravy

Maratony jsou v dnešní době velmi populární. Organizátoři musejí omezovat množství účastníků, aby zvládli běžce a chod města okolo maratonu. Do Marine Corps maratonu, který se koná 30. října, jsem se musel přihlásit již v únoru první den, kdy se otevřela registrace. Za 3 dny byl maraton vyprodán.

Na druhé straně mě tato skutečnost zavazuje se připravovat v dostatečném předstihu. Začal jsem s tréninkem 20 týdnů před maratonem. Postupně jsem zvyšoval počet kilometrů, které jsem naběhal za týden a také rychlost běhu. Koncem přípravné fáze jsem běhal kolem 15–20 km denně. Jeden den v týdnu jsem odpočíval.

Poslední 2 týdny před závodem hodně odpočívám a cpu se karbohydráty. Běhám jen pro udržení kondice, žádné dlouhé nebo rychlé běhy. Buď je to ve mně nebo ne. Cítím se ale dobře a myslím, že konečně prolomím tříhodinovou bariéru. Vše bude záviset na tom, jak to bude klapat v den závodu. Jestli bude foukat vítr, pršet, jak se vyspím, jestli se mi udělají puchýře, nebo jestli budu muset odběhnout na záchod. 5 km závod lze doběhnout vždy, ale 42 km běh vyžaduje koncentraci na techniku a nemyslet na to, kde je nejbližší strom s nejmenším množstvím diváků. V určitých rozestupech jsou samozřejmě umístěny latríny, ale kdybych musel kvůli tomu zastavit, tak raději opustím maraton.

Prohlédl jsem si mapku běhu a naplánoval, kde si dám pastu (kalorie) a kde se napiji. Žaneta jede do Washingtonu se mnou. Připravím pro ní triko na převlečení, kdybych potřeboval, trochu soli proti křečím, a prášek proti bolesti.

Seznámil jsem se také s uzávěrkami silnic. Zhruba 27 tisíc lidí se bude valit stejným směrem. Organizátoři doporučují použít metro, ale z ohlasů běžců z předchozích let, jsem se dočetl, že se na něj čeká až 40 minut. To raději budu pochodovat k autu, než čekat na stanici. Ze zkušenosti vím, že když se svaly nepohybují, tak v té poloze ztvrdnou. Průběh rána před maratonem naleznete v následujícím článku.

Pro ty, kteří budou chtít sledovat můj progres během nedělního odpoledne, si mohou vybrat z několika možností. Doporučuji, abyste neodkládali registraci až na neděli. Tady je překlad instrukcí k registraci:

  1. Vyplňte nejprve políčka s registrací. (Zapsat se budete moci až po té).
  2. Až se zapíšete, vyplňte mé jméno, a klikněte SEARCH.
  3. Zvolte možnost, kterou chcete použít.
    Example: Jane Doe New York, PA
  4. Máte možnost sledovat pomocí telefonu, emailu, Facebooku, a Twitteru. Dostanete vyrozumění. Musíte odpovědět na to vyrozumění.